Respuesta :
Considering the definition of speed, it takes the motorcycle 0.25 h (15 minutes) to travel a distance of 10 km.
First, you have to know that speed is a quantity that expresses the relationship between the space traveled by an object. That is, the speed is associated with the change of position of an object in space within a certain amount of time.
The speed can be calculated using the expression:
[tex]speed=\frac{displacement}{time}[/tex]
In this case, you know that:
- speed= 40 [tex]\frac{km}{h}[/tex]
- displacement= 10 km
- time= ?
Replacing in the definition of speed:
[tex]40 \frac{km}{h} =\frac{10 km}{time}[/tex]
Solving:
40 [tex]\frac{km}{h}[/tex]× time= 10 km
time= 10 km÷ 40 [tex]\frac{km}{h}[/tex]
time= 0.25 h= 15 minutes (being 1 h=60 minutes)
In summary, it takes the motorcycle 0.25 h (15 minutes) to travel a distance of 10 km.
Learn more:
- https://brainly.com/question/13803208?referrer=searchResults
- https://brainly.com/question/20725831?referrer=searchResults