Crazyj5211 Crazyj5211
  • 26-09-2018
  • History
contestada

What is taking the total cost of production and dividing it by the number of goods produced called?

Respuesta :

DukeMoseti
DukeMoseti DukeMoseti
  • 07-10-2018

Average cost or unit cost

Unit cost is the amount of money that is incurred before a unit of product can be produced. It is calculated through dividing the total cost of production by the total number of units that are produced


Answer Link

Otras preguntas

A jar holds 15 red pencils and 10 blue pencils. What is the probability of drawing one red pencil from the jar?
What is the average of four tenths and five thousandths?
What is the average of four tenths and five thousandths?
How many yards of a carpeting that is 26 inches wide will be needed to cover a floor that is 12ft by 13ft?
what is the purpose of using fraction strips and a 1 strip?
What is the total displacement of a bee that flies 2 meters east, 5 meters north, and 3 meters east?
If pqr = 1 , rst = 0 , and spr = 0, which of the following must be zero? A. P B. Q C. R D. S E. T
At what point does the graph of 5x + 4y = 12 intersect the y-axis?
what is the answer to y=-5x+13
How did Iron get its name? (Iron the metal) Just need a really simple answer please, for my Homework :)
ACCESS MORE