emmaliv13 emmaliv13
  • 22-03-2016
  • Mathematics
contestada

stewie brought 2 trains and 3 hats for $18.00. Each trains costs the same amount. Each hat cost the same amount. The price of a hat is $4.00. what is the cost of 1 train

Respuesta :

ooizzyoo ooizzyoo
  • 22-03-2016
$4 each x 3 hats = $12 total

18-12= $6 left

$6 divided by 2 trains equals

$3 per train

Answer Link

Otras preguntas

A long distance runner does a first lap around a track in exactly 50 seconds. As she tires each subsequent lap takes 20% longer than the previous one. How long
Angle A is three times the size of angle B. The sum of the angle measures is 128 degrees. What is the measure of angle A? O 32 degrees O 90 degrees O 96 degrees
In what situation would knowing how to create a timeline help you
1/7 x X =1 X x 1/11=1 1 divided by 1/5=
Find the value of x in the given right triangle
Although only an hour had passed, the speech by the accounting supervisor seemed __________ to the audience.​
product. 31. 117 x 31
Order the numbers from least to greatest. 1.5, 1.27, 1.4, 1.05 , 1.07 , 1.44
Investments can help a business increase productivity by:
A circle has a radius of 10 feet. find the area of the circle. show your work. use 3.14 for pineed help plzzz​