A department store is having a 15% off sale on all winter coats. You purchase a winter coat for $275. The department store is located in a county with 7.25% sales tax. What is the discounted price of the winter coat? (NOT including sales tax)

Respuesta :

the answer is $233.75. as it would be $275 - 15% which gives the answer 233.75

Answer:

The price of the winter coat is $233.75

Step-by-step explanation:

A department store is having a sale on all winter coats = 15% off

You purchased a winter coat costs = $275.00

You got the coat on the discounted price = 275 - (15% × 275)

                                                                     = 275 - (0.15 × 275)

                                                                     = 275 - 41.25

                                                                     = $233.75

The discounted price of the winter coat is $233.75 (not including sales tax).

ACCESS MORE
EDU ACCESS