nic3657 nic3657
  • 19-09-2018
  • Mathematics
contestada

If Monique spends $2.80 on 3 1/2 lbs of banana how much did Monique pay for each pound of banana?

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 19-09-2018
In 3 1/2 lb is the same as 7 of 1/2 lb so
2.80/7= $0.4 per 1/2 lb
One pound costs 0.4•2= $0.8
Answer Link

Otras preguntas

Hello, I have a question about quadratic equations. I don’t know how to slove these: 1. (x-6)(2x-6)=20 2. (x+3) ² = 8x+12 3. (3x-1)(x+5)=3x ² can somebody help
One of the reasons the Athena city is considered a myth is it includes
Which expression is equivalent to 60
Hello! Can someone please help me with this? There are four answers in total. :D
Please try to answer `#7 7.
please help me with this question
One goal of the National Labor Relations Board was to: A. prevent workers from joining unions. B. provide a pension to older Americans. C. offer jobs managing f
What is the reciprocal of 3 1/5
What is the result of division?
The multiplication of two or more quantities may be expressed as the ? of the same quantities.
ACCESS MORE