Respuesta :
We know that 2 umbrellas each cost $13, so 13*2=26 and we also know that he brought 3 ponchos that cost $4, so 4*3=12. The question asks how much did Jack spend in all. In all means add, so we add 26+12 which equals 38. So, Jack spent $38.