keb7299881 keb7299881
  • 17-09-2018
  • Mathematics
contestada

16-fl oz bottle of juice cost $2.00. What is the unit cos.
A. $0.075/fl oz
B. $0.125/fl oz
C. $0.36/fl oz
D. $0.40/fl oz

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 17-09-2018

Unit cost is dividing the total cost by the total size:

$2.00 / 16 fl. oz = $0.125/ fl. oz.


The answer is B.

Answer Link

Otras preguntas

283.85 g + 6, 204 mg + .00039 kg .. how many total grams of chemical did they mix together
how do i do 45/a - 2 for a  = 5
if x is 1 and y is and if x is 2 and y is 9 and if x is 10 and y is 33 what is the rule?
Solve by completing the squarex squared +14x - 51=0
a chef holds a 55g egg above the floor. the egg has 0.65j of gravitational potential energy. how fat above the ground is the egg??
how do i do 45/a - 2 for a  = 5
ASAP!! how did jackie Robinson use his popularity to champion civil rights? 4 FACTS PLZ  THX LUV U <3
Is radioactivity on the Earth something relatively new?
what occurs during the perception process?
A regulation basketball has a diameter of about 9 inches. What is the best approximation of the volume of the ball