Manix0 Manix0
  • 16-03-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price

Respuesta :

zerofrancisco zerofrancisco
  • 16-03-2016
For unit price we can calculate how many cents does an ounce cost, and for doing that we need to divide the amount of total cost in cents by the total ounces:
50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce
this means that each ounce of nuts costs 16.67 cents, that would be the unit price (price in cents per ounce of nuts)
Answer Link
mathhelp204
mathhelp204 mathhelp204
  • 16-03-2016
16.00 is what i got:/ hope this helped goodluck
Answer Link

Otras preguntas

Can you help me on this one
How does the arterial wall and fatty deposit relate to the nervous system?
How did western nations become interested in Saudi Arabia during the twentieth century?
PLEASE HELP ASAAAAAPPPP
2x(3-x) what is the answer need help quick
During the course of a year, the price of a boat decreased from $300,000 to $225,000. What was the percent decrease in price?
Abbe completed 70% if a 20-question homework assignment.How many questions did he complete?
TRUE or FALSE. adding a solute like sodium chloride to water will always increase the freezing point
Fe + Pb(NO3)2 --> Pb + Fe(NO3)2
In winter, the price of apples suddenly went up by $ 0 . 7 5 $0.75dollar sign, 0, point, 75 per pound. Sam bought 3 33 pounds of apples at the new price for a