Respuesta :

Grace's walking rate is 1.5 meters per second. Her house is 90 meters from the fountain. How many seconds will it take her to reach the fountain?

Answer: We know that Grace's walking rate is 1.5 meters per second

Number of meters Grace's house is from fountain is 90 meters.

Therefore, the time it will take Grace to reach the fountain is:

[tex]\frac{Distance-between-House-and-fountain}{Grace's-walking-rate}[/tex]

[tex]\frac{90}{1.5} =60 seconds[/tex]

Therefore, it will take Grace 60 seconds to reach fountain

Speed=1.5

Distance=90 meters

Time=?

Distance= time × speed

Thus,

T=distance/speed

   =90/1.5

   = 60 second

   = 1 minute  


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico