At time t = 1.3 s, the position of the particle is 4.3 m.
Velocity of a particle is the rate of change of its displacement.
Therefore, the velocity of the particle [tex]v_x[/tex] along the x direction is given by,
[tex]v_x = \frac{dx}{dt}[/tex]
The change in the position of the particle is given by,
[tex]dx = vdt[/tex]
Integrate the equation.
[tex]x=\int {v_x} \, dt[/tex]
Substitute [tex]v_x =2t^2[/tex] and simplify.
[tex]x=\int {v_x} \, dt =\int {2t^2} \, dt = \frac{2}{3} t^3+C[/tex]
Calculate the constant of integration C by applying initial conditions, when t =0, x= 2.8 m.
[tex]x=\frac{2}{3} t^3 + 2.8[/tex]
Substitute 1.3 s for t and calculate the value of x.
[tex]x=\frac{2}{3} t^3 + 2.8\\ x_1_._3 =\frac{2}{3}(1.3)^3+2.8= 4.2647 m\\ =4.3 m (2 sf)[/tex]
The position of the particle after 1.3 s is 4.3 m