Answer:
1. 10.8%
2. 73.2%
Explanation:
1) Data
i) Sample: 1,250 grams of vanadinite (Pb₅ (VO₄)₃Cl
ii) V = 135 g
iii) Pb = 915 g
iv) % V = ?
v) % Pb =?
2) Formula
% composition =( mass in grams of element / mass in grams of sample) × 100
3) Solution
i) Vanadium
% V = (mass of V / mass of sample) × 100 = (135 g/ 1,250 g) × 100
% V = 10.8 % ← answer
ii) Lead
% Pb = (mass of Pb / mass of sample) × 100 = (915 g / 1,250 g) × 100
% Pb = 73.2% ← answer