mirellaqbanitapeasqs
mirellaqbanitapeasqs mirellaqbanitapeasqs
  • 31-08-2018
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces.(But you need to round to the nearest hundredth)

Respuesta :

conspiracytheoristfa
conspiracytheoristfa conspiracytheoristfa
  • 31-08-2018

It depends on what you are trying to find if you are trying to find the unit rate for oz/dollar or dollar/oz it differs. But, for the second option it is $0.14 dollars. For the first it is 7.32 oz per dollar. I assume you are trying to find  dollar/oz because it makes more sense.

Answer Link

Otras preguntas

what does 'every dog has its day' mean?
how to solve it ...1. 5-2x²-6x2. (x+3) (x+4)=0
2. Edna paid at least php. 1,200 for a pair of pants and a blouse. the cost of the pair of pants is php. 600 more than the cost of the blouse.
what is dark poetry? thanks in advance
Perform the operations( 8x^2 y^5) (3x y^4)
what does 'have a ball' mean?
You are a quiz master. You have been asked to conduct a program for a video show on 'sound' . How would you begin the show . Present the beginning.
How many hours between 8:15 to 12:45 ?
What is it important that carbon is recycled?
What Did John Adams do to change the world