Respuesta :
Answer : The number of oxygen atoms are, [tex]37.94\times 10^{23}[/tex]
Explanation : Given,
Mass of [tex]N_2O_3[/tex] = 160 g
Molar mass of [tex]N_2O_3[/tex] = 76.01 g/mole
First we have to calculate the moles of [tex]N_2O_3[/tex]
[tex]\text{Moles of }N_2O_3=\frac{\text{Mass of }N_2O_3}{\text{Molar mass of }N_2O_3}=\frac{160g}{76.01g/mole}=2.1mole[/tex]
As we know that [tex]N_2O_3[/tex] contains 2 number of nitrogen atoms and 3 number of oxygen atoms.
Now we have to calculate the number of atoms of oxygen.
As, 1 mole of [tex]N_2O_3[/tex] contains [tex]3\times 6.022\times 10^{23}[/tex] number of oxygen atoms
As, 2.1 mole of [tex]N_2O_3[/tex] contains [tex]2.1\times 3\times 6.022\times 10^{23}=37.94\times 10^{23}[/tex] number of oxygen atoms
Therefore, the number of oxygen atoms are, [tex]37.94\times 10^{23}[/tex]