Answer: 43.8 kg/min
Volume of the fuel = Volume of the tank=[tex]1.2 m\times0.9 m\times0.6 m=0.648 m^3[/tex]
Here, we are considering that the given relative density is with respect to water.
Density of fuel =Relative Density of fuel ×Density of water
Density of fuel[tex]=0.8\times1000kg/m^3=800kg/m^3[/tex]
Mass of the fuel filled= Density of fuel ×Volume of the fuel
Mass of the fuel filled[tex]=800kg/m^3\times0.648m^3=518.4kg[/tex]
[tex]Mass\hspace{1mm} flow\hspace{1mm} rate \hspace{1mm}of \hspace{1mm}the\hspace{1mm} fuel=\frac {Mass\hspace{1mm} of \hspace{1mm}the \hspace{1mm}fuel \hspace{1mm}filled}{Time\hspace{1mm} consumed \hspace{1mm}to\hspace{1mm} fill \hspace{1mm}the\hspace{1mm} fuel \hspace{1mm}in\hspace{1mm} the \hspace{1mm}tank}\\ \Rightarrow Mass \hspace{1mm}flow \hspace{1mm}rate\hspace{1mm} of \hspace{1mm}the\hspace{1mm} fuel=\frac{518.4kg}{12min}=43.8kg/min[/tex]
Hence, mass flow rate from the pump is 43.8 kg/min.