A bag of gumdrops contains 17 orange gumdrops, 8 yellow gumdrops, and 12 black gumdrops whats the percentage of the yellow

Respuesta :

The percentage of the yellow gumdrops is 21.621...%

Explanation

Orange gumdrops = 17 , Yellow gumdrops = 8 and Black gumdrops = 12

So, the total gumdrops = 17 + 8 + 12 = 37

Percentage of yellow gumdrops = [(Yellow gumdrops) / (Total gumdrops)] × 100%

So, the percentage [tex]= \frac{8}{37}* 100 = \frac{800}{37}= 21.621...[/tex]%

ACCESS MORE
EDU ACCESS