Respuesta :
a). The Earth travels around the sun in a path that's nearly a circle, with a radius of roughly 93 million miles.
The circumference of the circle is (2 · π · radius) = about 5.843 x 10⁸ miles.
Average Speed = (distance covered) / (time to cover the distance)
The time to cover the distance is 1 year.
Speed = (5.843 x 10⁸ mile/year) (year / 365 day) (day / 24 hour)
Speed = (5.843 x 10⁸ / 365·24) (mile · year · day / year · day · hour)
Average speed = 66,705 miles/hour .
b). The Earth's average velocity over a period of 1 year is zero.
Velocity = (displacement) / (time)
Displacement = (distance and direction between start-point and end-point). After one year, the Earth is located at the point where it started, so its displacement over the period of 1 year is zero.
The correct values are;
a. The average speed of the Earth relative to the Sun is approximately 29,785.68 m/s
b. The average velocity of the Earth over a period of one year is 0
The reason the above values are correct are given as follows;
[tex]a. \ Average \ speed = \dfrac{Total \ distance}{Total \ time}[/tex]
The total distance traveled by the Earth relative to the Sun, is given by the length of the orbit of the Earth around the Sun ≈ 2 × [tex]R_{ave}[/tex] × π
Where;
[tex]R_{ave}[/tex] = The average distance at which the Earth orbits around the Sun = 149.60 million km
Distance traveled by Earth ≈ 2 × 149.6 × 10⁹ × π
The time it takes to revolve once around the Sun = 365.25 days
365.25 days = [tex]{365.25 \ days}\times \dfrac{24 \ hours}{1\ Day} \times \dfrac{3,600 \ s}{1 \ hour} = 31,557,600 \ s[/tex]
[tex]Average \ speed \ of \ the \ Earth = \dfrac{2 \times 149.6 \times 10^9 \times \pi \ m}{31,557,600 \ s} \approx 29,785.68 \ m/s[/tex]
The average speed of the Earth relative to the Sun ≈ 29,785.68 m/s
b. [tex]Average \ velocity= \dfrac{Total \ displacement}{Total \ time}[/tex]
The Earth's average velocity over a period of one year is given as follows;
Total displacement of the Earth = Final position - Initial position
The motion of the Earth round the Sun is circular, and in a period of one year, the Earth revolves once round the Sun
Therefore, after exactly one year, relative to the Sun;
Final position of the Earth = Initial position of the Earth
Relative to the Sun, in one year, we have;
Displacement = Final position of the Earth - Initial position of the Earth = 0
Therefore;
[tex]Average \ velocity \ of \ the \ Sun= \dfrac{0 }{31,557,600 \ s} = 0[/tex]
The Earth is located in the same place relative to the Sun after a period of one year
Learn more about average speed and average velocity here:
https://brainly.com/question/13881277