Nurix, inc. is a business consulting firm. during the month of february, nurix earned $55,600 of revenues by providing services to 46 clients. operating expenses for february were $9,000 and non-operating expenses were $4,000. what is the unit cost per service? (round your answer to the nearest cent.)

Respuesta :

The unit cost per service is calculated by dividing the total operating cost of services by the number of service units.

In the given problem, the operating expenses are $9,000 which shall be considered the cost of services provided. And the number of the service unit is given 46 units.

Hence, unit cost per service shall be $9,000/46 = $195.65

Note: We have rounded off the final answer to the nearest cent or two decimal places.

   




ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico