Respuesta :

Joelle spent on the pencils $14

She had $24 and had left $10. We subtract to find out the amount of money the pencils cost.

$24 - $10 = $14

She spent $14 on the 7 pencils. Now we divide the total amount spent ($14) by the number of pencils (7) to find out the amount each pencil cost.

$14/7 = $2

Each pencil cost $2.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico