RoseG012
RoseG012 RoseG012
  • 30-08-2018
  • Mathematics
contestada

Joelle had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Respuesta :

Jennifergg
Jennifergg Jennifergg
  • 30-08-2018
Joelle spent on the pencils $14
Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 30-08-2018

She had $24 and had left $10. We subtract to find out the amount of money the pencils cost.

$24 - $10 = $14

She spent $14 on the 7 pencils. Now we divide the total amount spent ($14) by the number of pencils (7) to find out the amount each pencil cost.

$14/7 = $2

Each pencil cost $2.

Answer Link

Otras preguntas

A rescue helicopter flew from its home base for 35 kilometers on a course of 330 degrees to pick up an accident victim. It then flew 25 kilometers on the course
Which of the following is a nonvascular plant A. Wheat B. Dandelion C. Moss D. Oak tree
What is the volume of this sphere that has a radius of 6 in
How may the height of a water table create a spring
What factors influenced the development of the Southern Colonies?
e^x + 3e^-x = 4 Find the exact solutions to the equations
Which goal was shared by both the populists and the progressives?
Enzymes increase the rate of a reaction by __________? (A) Contributing water to the reaction. (B) Contributing electrons to the reaction. (C) Changing the pH o
"to replace a number with another number that tells about how many or how much". What is ths operation called?
using whole numbers fractions and decimals write at least eight addition equations that have a sum of 10Enter your question