The compound cisplatin, pt(nh3)2cl2 , has been studied extensively as an antitumor agent.

a. calculate the elemental percent composition by mass of cisplatin.

b. cisplatin is synthesized as follows: k2ptcl4 (aq) + 2nh3(aq) â pt(nh3)2cl2 (s) + 2kcl (aq) what mass of cisplatin can be made from 100.g of k2ptcl4 and sufficient nh3? what mass of kcl is also produced?

Respuesta :

a. Elemental percent composition is the mass percent of each element in the compound.

The formula for mass elemental percent composition = [tex]\frac{mass of element}{mass of compound}[/tex]   (1)

The molecular formula of cisplatin is [tex]Pt(NH_3)_2Cl_2[/tex].

The atomic weight of the elements in cisplatin is:

Platinum, [tex]Pt = 195.084 u[/tex]

Nitrogen, [tex]N = 14.0067 u[/tex]

Hydrogen, [tex]H = 1 u[/tex]

Chlorine, [tex]Cl = 35.453 u[/tex]

The molar mass of [tex]Pt(NH_3)_2Cl_2[/tex] = [tex]195.084+ (2\times 14.0067)+(6\times 1)+(2\times 35.453)[/tex] = [tex]300.00 g/mol[/tex]

The mass of each element calculated using formula (1):

- Platinum, [tex]Pt[/tex] %

[tex]\frac{195.084}{300.00} \times 100 = 65.23[/tex]%.

- Nitrogen, [tex]N[/tex]%

[tex]\frac{2\times 14.0067}{300.00} \times 100 = 9.34[/tex]%

- Hydrogen, [tex]H[/tex]%

[tex]\frac{6\times 1}{300.00} \times 100 = 2.0[/tex]%

- Chlorine, [tex]Cl[/tex]%

[tex]\frac{2\times 35.453}{300.00} \times 100 = 23.63[/tex]%

b. The given reaction of cisplatin is:

[tex]K_2PtCl_4(aq)+2NH_3(aq)\rightarrow Pt(NH_3)_2Cl_2(s)+2KCl(aq)[/tex]

According to the balanced reaction, 1 mole of [tex]K_2PtCl_4[/tex] gives 1 mole of [tex]Pt(NH_3)_2Cl_2[/tex].

Now, calculating the number of moles of [tex]K_2PtCl_4[/tex] in 100.0 g.

Number of moles = [tex]\frac{given mass}{Molar mass}[/tex]

Molar mass of [tex]K_2PtCl_4[/tex] = [tex]2\times 39.0983+195.084+4\times 35.453 = 415.093 g/mol[/tex]

Number of moles of [tex]K_2PtCl_4[/tex] = [tex]\frac{100 g}{415.093 g/mol} = 0.241 mole[/tex].

Since, 1 mole of [tex]K_2PtCl_4[/tex] gives 1 mole of [tex]Pt(NH_3)_2Cl_2[/tex]. Therefore, mass of cisplatin is:

[tex]0.241 mole\times 300 g/mol = 72.3 g[/tex]

For mass of [tex]KCl[/tex]:

Molar mass of [tex]KCl[/tex] = [tex]39.0983 + 35.453 = 74.55 g/mol[/tex]

Since, 1 mole of [tex]K_2PtCl_4[/tex] gives 2 mole of [tex]KCl[/tex]. Therefore, mass of [tex]KCl[/tex] is:

[tex]0.241 mole\times 74.55 g/mol\times 2 = 35.93 g[/tex]


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico