Respuesta :
Solution:
A)
Expected hourly income in $US = rate * hourly income in Euro
= 1.2903 * 13 = $16.7739
B)
Time taken from uncle's house to lab = Distance /Speed
Distance is 8.5 km
Speed is 1mile in 5 minutes
Hence converting mile in Kilometer = 1.609344 km in 5 minutes
distance traveled in an hour = 1.609344 *12 =19.312128
Time = 8.5/19.312128 = 0.44013792783 hours = 26.408 minutes
C)
Capacity =13 US gallons
1US gallon = 3.78541 litre
Hence 13 gallons = 13 * 3.78541
=49.21033 litres
D)
Gasoline = 1.41 Euro /litre
= 1.2903 * 1.41 = 1.819323 $ /litre
Hence 1 litre = 1.819323 dollar
1 gallon = 3.78541 litre = 6.88688347743 dollar
Hence price = 6.88688347743 dollar /gallon
E)
we can travel 20 miles in 1 gallon
= 1.609344*20 km
capacity of tank =13 gallons
total distance that can be traveled in 13 gallons = 1.609344*20*13 km = 418.42944 km
days that can be traveled = 418.42944/8.5 = 49.2269929412 days = 49 days
Since the distance has been provided, the number of days used will be 28 days.
How to find the number of days
From the complete question, given that the car drives 20 miles per gallon, and the tank capacity is 13 gallons, therefore the distance covered with a full tank will be:
= 20 × 13 = 260 miles.
Note that 1 mile = 1.609km
In this case, the distance between the house and the laboratory is 7.4km and he will commute twice per day. This will be:
= 7.4 × 2 = 14.8 km
Therefore, the total number of days that he can commute will be:
= (260 × 1.609) / 14.8
= 28 days.
Learn more about distance on:
https://brainly.com/question/17273444