Respuesta :

The chemical formula for ammonium carbonate is (NH₄)₂CO₃ .  

It shows that one mole of ammonium carboonate contains two mole of ammonium ion that is NH₄⁺ .

Number of moles of ammonium carbonate , n=  

[tex]\frac{Given mass of ammonium carbonate}{Molar mass of the ammonium carbonate}[/tex]

Given mass of the ammonium carbonate=0.557 g

Molar mass of the ammonium carbonate=  96.086 g/mol

Number of moles of ammonium carbonate,  

[tex]n= \frac{ 0.557 }{96.086}[/tex]

      =0.0057 mol (NH₄)₂CO₃

0.0057 mol (NH₄)₂CO₃=0.0057×2 of NH₄⁺

                                  =0.0114 of NH₄⁺


ACCESS MORE
EDU ACCESS