What is the volume , in cubic meters, of a rectangular solid that is 0.25 m long and 6.1 m wide and 4.9 m high

Respuesta :

To find the volume, we must first make sure that each of the dimensions is in the correct units before we make the calculation. Since we want cubic meters, and every dimension is in meters, we are good to go in this case.

So to solve for the volume, we must multiply each of the sides together:

[tex] 0.25m*6.1m*4.9m=7.47m^{3} [/tex]

If the answer must be in significant figures, then we know that we must only use two significant figures in this case, and so the volume would then be [tex] 7.5m^{3} [/tex].

The volume of the given rectangular solid is 7.4725 cubic meters.

Given:

A rectangular solid that is 0.25 m long and 6.1 m wide and 4.9 m high

To find:

The volume of the given rectangular solid

Solution:

The length of the rectangular solid = l = 0.25 m

The width of the rectangular solid = w = 6.1 m

The height of the rectangular solid = h = 4.9 m

The volume of the cuboid = Lenght × Width × Height

The volume of the given rectangular solid = V

[tex]V = l\times w\times h\\=0.25 m\times 6.1 m\times 4.9 m=7.4725 m^3[/tex]

The volume of the given rectangular solid is 7.4725 cubic meters.

learn more about the volume of cuboid here:

brainly.com/question/46030?referrer=searchResults

brainly.com/question/9740924?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS