Ravi needs to buy some pencils. Brand A has 36 pencils for $8.52. Brand B has a pack of 48 pencils for $9.98. Find the unit price for each brand. Round your answers to the nearest cen
For this question you would divide $8.52 by 36 pencils to get about $0.24 per pencil for brand A rounded to the nearest cent. Then divide $9.98 by 48 pencils to get about $0.21 per pencil for brand B rounded to the nearest cent.