Jessa wanted to buy 4 new pairs of socks and she had $25 to do so. Write the equation that Jessa could use to determine how much each pair of socks would cost. How much could each pair of socks cost according to your equation? (Show all of your work)
X is how much each pair could cost. She cant spend more than 25 $ so 4x < or = to 25. < must have a line below it. If this is right could you possibly give me brainliest? Hope this helped.