The average distance from the sun to the planet Venus is about 261,000,000 km. The diameter of a human hair is about 0.0025 cm. (a)What is the distance from the sun to Venus written in scientific notation? (b) What is the diameter of a human hair written in scientific notation?

Respuesta :

(a)

we are given

The average distance from the sun to the planet Venus is about 261,000,000 km

we have to write in scientific form

In scientific form , we write expression in terms of exponent of 10

so, we can write as

[tex]261,000,000 km=261*100000km[/tex]

[tex]261,000,000 km=2.61*100*1000000km[/tex]

[tex]261,000,000 km=2.61*100000000km[/tex]

now, we can write in terms of exponents

[tex]261,000,000 km=2.61*10^8km[/tex]............Answer

(b)

we are given

The diameter of a human hair is about 0.0025 cm

we can write in scientific form as

[tex]0.00025cm=25*0.00001cm[/tex]

[tex]0.00025cm=2.5*10*0.00001cm[/tex]

[tex]0.00025cm=2.5*0.0001cm[/tex]

[tex]0.00025cm=2.5*10^{-4} cm[/tex]


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico