How many atoms of oxygen are contained in 160 grams of N2O3?

A. 1.27 × 1024
B. 1.81 × 1024
C. 3.80 × 1024
D. 6.28 × 1024

Respuesta :

3.80 × 1024 grams containing

The number  of oxygen  atoms that are contained  in 160 grams of N2O3  are 3.80   x10^24  atoms  ( answer C)

Explanation

Step 1: calculate  the moles  of N2O3

moles= mass  N2O3 /molar mass N2O3

molar mass of N2O3 = (14  x2) +( 16 x3) =76 g/mol

moles of  N2O3  = 160 g/ 76 g/mol = 2.105  moles


Step 2:  from the  moles of N2O3 find the moles of Oxygen

=moles of N2O3   x number of oxygen atoms in N2O3( 3)

= 3 x 2.105  =6.315 moles


Step 3:use  the Avogadro's  law to calculate the atoms of oxygen

that is according to Avogadro's  law  1 mole =   6.02 x10 ^23 atoms

                                                               6.315 moles= ? atoms

={ (6.315 moles x 6.02 x10 ^23 atoms) / 1 mole}  =3.80  x10^24 atoms





ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico