Respuesta :
Question: Ninety percent of a school's students, or 540 students, attended a school assembly. how many students are there at the school?
Step 1: Calculate the 10 percent:
90% of 540 is what ========> 600
90% / 9 = 10%
90% of 540
=========> 10% is =======> 60
10% * 10 = 100%
60 * 10 = 600
Answer ========> There are 600 students at the school.
Hope that helps!!! : )
Let x represent the number of students at the school
90% of x is 540
.90x = 540
x = 600 divided both sides by .90
Answer: 600 students