an automobile with an initial speed of 4.30m/s accelerates uniformly at the rate of 3.00 m/s2 Find the final speed and the displacement after 5.00s

Respuesta :

1) Final speed

The final speed of the car after t=5.00 s can be found by using the following equation:

[tex] v=u+at [/tex]

where u is the initial velocity, a is the acceleration and t the time. In this problem, u=4.30 m/s, a=3.00 m/s^2 and t=5.00 s; substituting these data into the equation, we find

[tex] v=4.30 m/s + (3.00 m/s^2)(5.00 s)=19.3 m/s [/tex]


2) Displacement

The displacement of the car can be calculated by using the following equation:

[tex] S=ut+\frac{1}{2}at^2 [/tex]

Substituting the data of the previous part of the problem, we find

[tex] S=(4.3 m/s)(5 s)+\frac{1}{2}(3.0 m/s^2)(5 s)^2=59 m [/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS