Respuesta :

4.9/2.5 = 1.96
So your answer is $1.96

You are trying to find the unit rate.

So you would have to divide 4.9 / 2.5 to get the unit rate.

4.9/2.5 = 1.96

One pound of walnuts would cost $1.96

Hope this helps!

ACCESS MORE