Respuesta :
You are trying to find the unit rate.
So you would have to divide 4.9 / 2.5 to get the unit rate.
4.9/2.5 = 1.96
One pound of walnuts would cost $1.96
Hope this helps!
You are trying to find the unit rate.
So you would have to divide 4.9 / 2.5 to get the unit rate.
4.9/2.5 = 1.96
One pound of walnuts would cost $1.96
Hope this helps!