dolceangel75
dolceangel75 dolceangel75
  • 20-08-2018
  • Mathematics
contestada

Ava paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. what is the cost of one pound of walnuts?

Respuesta :

mkchappell mkchappell
  • 20-08-2018
4.9/2.5 = 1.96
So your answer is $1.96
Answer Link
alesparkles
alesparkles alesparkles
  • 20-08-2018

You are trying to find the unit rate.

So you would have to divide 4.9 / 2.5 to get the unit rate.

4.9/2.5 = 1.96

One pound of walnuts would cost $1.96

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

“All sorts of pleasant things happened about that time, for the new friendship flourished like grass in spring.” — Louisa May Alcott, Littl
Your boss wants to motivate a team of software salespeople. She knows that you are studying OB so she asks you to tell her how to do this using the theories of
When we go into nature how are we change in how we protected
PLZ ANSWER ASAP 50 POINTS
Patty got a new part-time job. Her hourly wage was increased from $10.50 to $12.30. What was the percent increased in Patty's hourly wage? (Also, can you please
what is x??? first person gets 5 points!!!
428,005,197 in expanded notation
Does a male InheritAnd the X chromosome from his mother or his father?
Which could be the length of Side K L? 4, 9, 16 or 19
How did the North and South's different lifestyles lead to sectionalism in America in the 1800s. I need ideas to write paragraphs with plz