Jack wants to fined out which can pineapples is the best buy. He has a choice of four different -sized cans. Which can has the lowest unit price per ounce?

A. 8 ounce for $ 1.44
B. 6 ounce for $ 1. 14
C. 18 ounce for $ 2.88
D. 10 ounce for $ 1.62

Please guys I need this fast!!!

Respuesta :

It would be D if loo at A and B there in the 1 dollar units and C is above so D would be in the 1 dollar unit but it has more ounces so that correct answer would be D

Answer:

Can D has the lowest unit price per ounce.

Step-by-step explanation:

A. 8 ounce for $ 1.44

[tex]\text{Cost of 1 ounce pineapple = }\frac{1.44}{8}[/tex]

[tex]\text{Cost of 1 ounce pineapple = }\$0.18[/tex]

B. 6 ounce for $ 1. 14

[tex]\text{Cost of 1 ounce pineapple = }\frac{1.14}{6}[/tex]

[tex]\text{Cost of 1 ounce pineapple = }\$0.19[/tex]

C. 18 ounce for $ 2.88

[tex]\text{Cost of 1 ounce pineapple = }\frac{2.88}{18}[/tex]

[tex]\text{Cost of 1 ounce pineapple = }\$0.16[/tex]

D. 10 ounce for $ 1.62

[tex]\text{Cost of 1 ounce pineapple = }\frac{1.62}{10}[/tex]

[tex]\text{Cost of 1 ounce pineapple = }\$0.162[/tex]

Since, 0.160 < 0.162 < 0.18 < 0.19

So, The least number is 0.160

Hence, Can D has the lowest unit price per ounce.

Otras preguntas

ACCESS MORE