Corrine wants to purchase 9.6 pounds of trail mix. Each pound costs $1.20. How much will Corrine spend on trail mix?



Corrine will spend $______ on trail mix.

Respuesta :

Multiply 9.6 pounds of trail mix by $1.20.

9.6 * 1.20 = 11.52

Corrine will spend $11.52 on trail mix.

11.52 dollars because 9.2 time 1.2 equals 11.52
ACCESS MORE