kaurgurjit265ow4vw7 kaurgurjit265ow4vw7
  • 31-07-2018
  • Mathematics
contestada

Seth bought a 12 - ounce jar of peanut butter for $3.60. What is the unit price?
Show all work!!
A. $0.03/oz. B. $0.30/oz. C. $3.00/oz
D. $3.03/oz

Respuesta :

PunIntended
PunIntended PunIntended
  • 31-07-2018

Since the jar is 12 ounces, we want to find the price when it is one ounce. We do this by dividing the price, $3.60, by 12:

3.60/12 = 0.3

So, the answer is $0.30/oz, or (B).

Answer Link

Otras preguntas

At the hot dog stand, 1/3 of all hot dogs served had sesame buns, 2/5 of all hot dogs had ketchup, and 1/10 of all hot dogs were plain. What does the product o
a total eclipse in 2003 lasted 2 17/24,minutes in 2005 it lasted 3/8 of a minute how much longer did it last in 2003
what is one factor that limited industrial expansion in the south
graph the image of the figure after a dilation with a scale factor of 1/2 centered at (-1, 3) use the plolygon tool to graph the triangle by connecting all its
Diego has 75% of $10. Noah has 25% of $30. Diego thinks he has more money than noah but noah thinks they have the same amout who is right? Explain your reasonin
Find the length of the hypotenuse of a right triangle if a = 6 and b = 8.
Hello, can you help me please?
how are bacteria classified?
This table shows 3 different groups of crocodiles. Each group, A,B and C, is in a category based on their total lengths in meters. Study the chart and choose th
Why is categorizing an important skill for historians to practice? Give an example of how a historian might use categorization to study the past?