Respuesta :
To solve this, let the red tube: x.
The blue tube: x+7, since it costs $7 more than the red tube.
Total amount spent: 25
x+x+7=25
Combine like terms.
2x+7=25
Subtract 7 from both sides.
2x=18
Divide both sides by 2.
x=9
The red tube costs $9.
We know that the blue tube costs $7 more than the red tube.
9+7=16
The blue tube costs $16.
I hope this helps :)
Let x be the price for the red tube of paint
25 = 7+x+x
25 = 7+2x
25-7 = 2x
18 = 2x
18/2 = x
9 = x
So if the cost of blue paint is 7+x then
7+9 = 26