nayelithejellyb
nayelithejellyb nayelithejellyb
  • 17-07-2018
  • Mathematics
contestada

answer asap

Grapes cost $1.99 per pound. Write an expression for the cost of g pounds of grapes. Do not include the $ in your answer.

Respuesta :

razorsharptip
razorsharptip razorsharptip
  • 17-07-2018

cost = 1.99g.


or if you need some function notation you can define C(g) as the cost and have


C(g) = 1.99g

Answer Link
Аноним Аноним
  • 17-07-2018

1 pound = $1.99

g pound = $1.99 x g = $1.99g


Answer:  Cost = 1.99g

Answer Link

Otras preguntas

Which type of reproduction is MOST advantageous for the production of a wide variety of organisms in an individual species?
[tex]79 - 2tx3[/tex]
Find the missing denominator or numerator of 1/2 = /4
Which of these was an opinion held by opponents to the Constitution in 1787? a The Constitution gave the state government's too much power b The Articles of
Amy began running program. She ran less than 5/6 of mile. What part of a mile could Amy have run?
Which equation represents an inverse variation? y = 2x y = y = y = –5x
Why did Britain decide to negotiate peace with the Americans
Identify the reason why the north outlawed slavery
Solve the proportion 16/50=x/156.25
In deliverance, which technique does steve dibenedetto use to create a sense of space?