mariathesinger mariathesinger
  • 27-06-2018
  • Mathematics
contestada

Create a real world problem using a unit rate and post your word problem in the discussion area.

Respuesta :

Mrscomputator Mrscomputator
  • 11-07-2018
Marlen wants to know which package of paper towels in the better buy.  Both packages contain the exact same type of paper towel.

One package costs $5.94 and comes with 6 rolls, and another package costs $8.73 and comes with 9 rolls.

Which package should Marlen buy?
Answer Link

Otras preguntas

the unweathered parenental rock is also known as​
Packages of ramen noodles are on sale at the grocery store for $.20 each. Lucy decides to stock up since she had a $3 off coupon. If she can spend no more than
someone pls factorise step by step x^2 + 5x - 24​
Abel saved 43 more nickels than dimes. After he spent 17 dimes he had twice as many nickels than dimes. How many coins did he have left?
5.65 x 10 to the 5th power + 4.87 * 10 to the 3rd power​
in gravity what does the narrator realize by the end of the story
aerobic respiration occurs in the presence of?
Problems affecting the sugar industry in the post-emancipation period and measures used to improve it.
The modern continent of Africa is currently in the process of splitting into multiple tectonic plates. The Nubian Plate is moving eastward. The Somali Plate is
4. Los derechos humanos se clasifican en dos grandes grupos que se recogen en dos tratados distintos edectadosdespués de la DUDH.a-Derechos primarios y derechos