5.0 L of carbon dioxide gas are produced by the reaction below at STP how many liters of oxygen gas are used in the reaction

Respuesta :

At STP, 1 mol of gas occupies 22.4 L of space.
                         mol CO2 = 5.0 L * 1 mol/22.4 L = 0.2232 mol
Using the balanced equation, we use stoichiometry to convert our quantities. There are 2 CO2 moles for every mole of O2.
                            mol O2 = 0.2232 mol CO2 * 1 mol O2 / 2 mol CO2
                                          = 0.1116 mol
Converting back to volume
                      volume O2 = 0.1116 mol * 22.4 L/1 mol
                                          = 2.5 L
The answer to the question is 2.5 L of oxygen gas.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico