contestada

A heat engine has a cold reservoir of 250°C and a hot reservoir of 715°C. What is the efficiency of the engine?

Respuesta :

If the heat engine is a perfect carnot cycle engine, then
efficiency = (T2-T1)/T2  
where T1=temperature of cold reservoir ( ° K) = 250+273.15 = 523.15
           T2=temperature of hot reservoir ( ° K)  = 715+273.15 = 988.15

Therefore
efficiency = (T2-T1)/T2 = (988.15-523.15)/988.15 = 0.4706 = 47% 

Note: this is the theoretical maximum efficiency of a perfect heat engine.  Real-life engines do not achieve this value.

The answer is A. 65.0% for plato users, i got 100% on the test  :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS