How much energy is gained by copper when 48.7 g of copper is warmed from 10.2 c? the specific heat capacity of copper is 0.385 j/(gxc)?

Respuesta :

PBCHEM
Answer : The energy gained by copper can be calculated by using the below formula :

Energy = Mass X Specific heat X Temperature change.

Solution : Given, Mass of Cu = 48.7
 Specific heat = 0.385
Temperature change = 10 to x = (x-10)

On substituting the values we get,

Energy = 48.7 X 0.385 X (x-10) = 18.7495 X (x-10)  KJ 

48.7 g of copper (c = 0.385 J/g.°C) gains 1.06 kJ of energy when it is heated from 10.2 °C to 67.0 °C.

What is heat?

Heat is energy that is transferred from one body to another as the result of a difference in temperature.

48.7 g of copper is heated from 10.2 °C to 67.0 °C. We can calculate the energy gained in the form of heat using the following expression.

Q = c × m × ΔT

Q = 0.385 J/g.°C × 48.7 g × (67.0 °C - 10.2 °C) × (1 kJ/1000 J) = 1.06 kJ

where,

  • Q is the heat.
  • c is the specific heat capacity.
  • m is the mass.
  • ΔT is the change in the temperature.

48.7 g of copper (c = 0.385 J/g.°C) gains 1.06 kJ of energy when it is heated from 10.2 °C to 67.0 °C.

The complete question is:

How much energy is gained by copper when 48.7 g of copper is warmed from 10.2 °C to 67.0 °C? the specific heat capacity of copper is 0.385 j/(gxc)?

Learn more about heat here: https://brainly.com/question/16559442

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico