Celeste wants to have her hair cut and permed and also go to lunch. She knows she will need $68. The perm costs twice as much as her haircut and she needs $5 for lunch.
(we are dividing by 3 because we know that she wants a haircut and a perm, but a perm costs twice(2) as much wich means we need to find how much one haircut is.)
3 divided by 3 = 21
3. Now you have a 21.
$21 = 1 haircut
21+21= $42 =1 perm (because the perm is twice the cost of the hair cut)
4. Add all together to make sure you have your numbers right!