shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence below is a simple sentence? a. Geese mate for life unlike humans who, according to the divorce rate, seem to have trouble committing to just one
The Blue Nile River begins in Lake Tana. The lake is the river's _____. a. mouth b. source c. watershed d. tributary
Water changes shape to fill the shape of its container. What is the best explanation for this? A. It's a physical property of water. B. It's a chemical propert
When banks make loans, they put more money into the economy. This increases the _____. money supply interest rates stock prices
The cabin is ______. remote remoter remotest
Which of the following can result in irregularities leading to cancer ?
According to Newton's 3rd law of motion, an action creates _____. an accelerated reaction an equal action an equal and opposite reaction a force of equal action
which of the following describes a simple event
4percent of what is 56
Conduction occurs more easily between solids and liquids. This is because the particles in gases are A) further apart and move faster. B) closer together