Respuesta :

sin θ = [tex] \frac{opp}{hyp} [/tex]

If θ = 51° ; opp = QR ; hyp = 17 cm

Then sin 51° = [tex] \frac{QR}{17cm} [/tex]

              ⇒  QR  = (sin 51°) (17 cm)
                           = 13.21 cm

           ∴ the answer is OPTION C

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico