Respuesta :

AL2006
Speed
= (distance covered) / (time to cover the distance)

= (25 m) / (5.0 sec) = 5.0 m/s .

Answer:

The speed of the wave is 50 m/s

Explanation:

The wave traveled through the length in 5 seconds,  the speed is the distance  that the wave travel at one second.

For know the speed we will use the following equation:

V = X/T

Where V is speed, X is distance and T is time).

From the information in the statement:, we know that 25 meters is our distance  and 5 seconds is our time .

Replacing this values in the initial equation, we get:

V = X/T

V= 25 meters/5 seconds

V= 5 meters/s econd or 5m/s

Finally, the speed of the wave is 50 m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico