Respuesta :

divide 0.75 / 20 then you will get your answer

Width of given path = 0.75 m.

The path is extended by Mr. Kassel  by placing blocks 20 cm wide on each side of the path. The question is asking us to find the new width of the path in meters.Total extended width of road on both sides = 20cm+20 cm= 40 cm.

1cm = 0.1 m

40 cm = 0.1x40=0.4m.

Total length of the path after extension = 0.75m+0.4m=0.79m.


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico