NylaaaCarter NylaaaCarter
  • 27-05-2018
  • Mathematics
contestada

at the store, mimi paid 0.84 for seven oranges.
At this rate, how much will she pay for 24 oranges

Respuesta :

JamieNightray
JamieNightray JamieNightray
  • 27-05-2018
Since 7oranges=$0.84 find the unit rate by dividing 0.84 by 7 to get 0.12 then take that number and multiply it by 24 to get $2.88
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x : 2x^2+4x-16=0
Factor the expression.2x2 + x - 15
What are the different types of erosion?
what does jupiter and saturn have in common and what do they don't
9 students volunteer for a committee. How many different 6-person committees can be chosen?a. 1 b. 362,880 c. 60,480 d. 84
Name the 4 realms of the earth .
Pedro is building a spice rack with 4 shelves that are each 0.55 meter long. At the hardware store, Pedro finds he can only buy the shelving in whole meter leng
Six years ago Anita was P times as old as Ben was. If Anita is now 17 years old, how old is Ben now in terms of P ?
express 8 square roots of -65 in terms of i
predict how two differenet herbivores can share the same plant resource
ACCESS MORE