Respuesta :

4.45/5 = .89 ea therefore if you multiply .89 by 7 you would get $6.23
Hi there!

First, we need to divide 4.45 by 5

Which would give us - 0.89

Therefore, now we know that each apple costs $0.89 

2 more apples would be 0.89 + 0.89 + 4.45 = 6.23

Therefore the answer is $6.23 = 7 apples

Hope this helps you!

~DL




ACCESS MORE