CMbear
contestada

Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $7.86. Madi bought 4 Apple and 5 peaches for $4.82.
How much are apple and peach??
((Write and solve a system of equations to the question.))))

Respuesta :


Let's call:a = price of 1 applep = price of 1 peach
The total cost is the price of 1 apple times the number of apples plus the price of 1 peach times the number of peaches, therefore the system can be:

Solve for a in the second equation (you can choose to solve for any of the variables in any of the equations, try to understand what is the best):a = (4.82 - 5p) / 4
Now, substitute in the first equation:6 · (4.82 - 5p) / 4 + 9p = 7.867.23 - (15/2)p + 9p = 7.86(3/2)p = 0.63p = 0.42
Now, substitute this value in the formula found for a:a = (4.82 - 5·0.42) / 4   = 0.68
Therefore, one apple costs 0.68$ and one peach costs 0.42$.


ACCESS MORE