Seudónimo Seudónimo
  • 20-02-2016
  • Mathematics
contestada

If you buy 3 sandwiches for 4.95 or 4 sandwiches for 6.72 which is the better buy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-02-2016
$4.95 for 3 sandwiches is $1.65 for each sandwich.

4.95/3=1.65

$6.72 for 4 sandwiches is $1.68 for each sandwich.

6.72/4=1.68

Obviously, go for the three sandwiches!
Answer Link

Otras preguntas

A transformer has a primary coil with 600 turns and a secondary coil with 300 turns. If the output voltage is 320 volts, what is the input voltage?A. 8 volts
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies one inequalities but not them all
What is the difference between displacement and double displacement reactions?Write equations for these reactions?
I = {1, 2} List all possible subsets of the given set.
. What are three factors that could contribute to a source not being credible?
Round 13 513 to the nearest thousand
a person who studies word origins and meanings would most likely be a
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate for 1 drop every 2 seconds. Erik wants to klnow how many times the faucet drips in a week.
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate for 1 drop every 2 seconds. Erik wants to klnow how many times the faucet drips in a week.