selenamoreno596 selenamoreno596 29-03-2024 Physics contestada NASA launches a rocket at t=0 seconds. Its height, in meters above sea-level, as a function of time is given by h(t)=-4.9t²+67t+423. Assuming that the rocket will splash down into the ocean, What is the height of the rocket at t=10 seconds?