s1825506
s1825506 s1825506
  • 27-03-2024
  • Mathematics
contestada

At Good Foods Grocery, the total cost of 1 pound of Brand X roasted almonds and 3 pounds of Brand Y roasted almonds is $29.40. The total cost of 2 pounds of Brand X roasted almonds and 4 pounds of Brand Y roasted almonds is $43.80. What is the price per pound of Brand X roasted almonds?

Respuesta :

Otras preguntas

in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
The function of the eardrum in the middle ear is to
The function of the eardrum in the middle ear is to
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?
ACCESS MORE