The position of a SHO as a function of time is given by x = 3.8 cos(5 π t/4 + π/6) where t is in seconds and x in meters. Find
(a) The period and frequency,
(b) The position and velocity at t = 0. and
(c) The velocity and acceleration at t = 2.0s.

Respuesta :

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico